Vznik projektu Písmenka
Na začátek si dovolím představit vám svoji maličkost. Je mi (alespoň teď, když píši tento spot) 13 let, chodím do základní školy v Přerově (někde mezi Vysočinou, Slezskem, Slovenskem a Brnem), díky které se nápad vytvořit Písmenka zrodil. Škola se totiž neznámým způsobem dostala k pro školy freewarovému (pro obyčejné smrtelníky postcardwarovému) programu Písmenka. Tento nebyl k sehnání volně na internetu, ale přesto se po škole i mezi žáky rozšířil (já jsem dokonce vzorně dle licence odeslal pohlednici!).
Vývoj se rozjíždí
Když jsem se poté čirou náhodou dostal pod ruku bezplatnou verzi skvělého vývojového nástroje Microsoft Visual Studio 2005, se kterou jsem byl ve svém živlu, mezi mnou a počátkem vývoje nestála žádná překážka. Během několika dnů, než jsem poobjevoval základní vlastností vývojového prostředí a osvěžil si programátorské znalosti, rozvrhl jsem si základní plán nového projektu pokročilých Písmenek.
Cílová skupina
Ze začátku jsem Písmenka chtěl vyvíjet jen pro lokální uživatele, resp. žáky ve škole, do které chodím. Hotovou aplikaci jsem plánoval předat učitelce informatiky, kterážto by se v případě akceptování mé nabídky (týdny dřiny na funkcemi hýřících Písmenkách za nic) nainstalovala program na všechny školní počítače. Postupně mi však došlo, že rozšiřovat program jen tímto způsobem je nesmyslné. Po dokončení tedy plánuji expandovat na některé downloadovací servery (Slunečnice, Stahuj, GigaMania, atd.).
Základní myšlenka
Tajemství úspěchu Písmenek bylo v principu nabalit na program co nejvíce (pokud možno využitelných) funkcí a to tak, že kantorce se nad mými schopnostmi zatočí hlava a uživatelé mou snahu alespoň ocení. Písmenkům jsem proto dal název Písmenka 2007 Professional (zkráceně Písmenka 2007 Pro). Později jsem sice chtěl název změnit, načež jsem ale dospěl k rozhodnutí, že udělám sekundární verzi programu s přízviskem Lite, která bude méně náročná na hardware, resp. na paměť (plná verze Písmenek totiž "užírá" 50 MB RAMky).